Gå till innehåll
Lyssna
Väst

Träningsläger för styrelser 25-26 sep

En bild

Tillsammans med RF-SISU Halland och RF-SISU Västra Götaland välkomnar vi alla föreningsstyrelser inom Gymnastikförbundet Västs område till ett utvecklande och inspirerande "träningsläger" på Varbergs stadshotell.

Välkommen till ett fullspäckat träningsläger fyllt med inspiration och möjligheter till erfarenhetsutbyte för gymnastikföreningar i väst! Som förtroendevalda i en styrelse har ni viktiga roller att spela för att er förening ska bedriva en attraktiv idrottsverksamhet.
Vi fördjupar oss under två dagar i vad en sådan verksamhet innefattar, samt de möjligheter och förväntningar som är förknippade med föreningsledarrollen.

Vi utgår från kursmaterialet ”Föreningsledning” och utbildningen "Grundutbildning för föreningsledare" som syftar till att ge förtroendevalda kunskap och inspiration för att kunna leda en förening

Träninglägret blir en unik möjlighet att utbyta erfarenheter med andra gymnastikföreningar för att få nya perspektiv och ny energi in i er förening.

Alla styrelsemedlemmar och valberedningar från gymnastikföreningar är välkomna. Ni behöver vara minst fyra från styrelsen som deltar, men vi ser gärna att ni kommer allihop. Målet är att stärka laget som ska leda just er förening framåt!

Fredag:
15.00-16.30 drop-in fika, mingel och incheckning på hotellet
16.30-19.00 Träningsläger för styrelsen (Föreningen och verksamheten, Föreningen och demokratin)
19.30 Gemensam middag på hotellets restaurang

Lördag:
8.30-16.30 Träningsläger för styrelsen (Föreningen och engagemanget, Föreningen och föreningsledarens roll, Föreningen och idén)

Utbildare är Katharina Nilsson & Åsa Agmyr från RF-SISU Halland.

Vänta inte för länge med anmälan, det är först till kvarn som gäller!
Anmälningslänk

Publicerad: 2026-04-18

UPPTÄCK MER