65+ i fokus – häng med på höstens inspirerande webbinarieserie!

Gymnastikförbundet arbetar aktivt för att stärka och utveckla träning för 65+, en viktig och växande målgrupp för våra föreningar. Som en del i arbetet lanseras nu genom nationella gruppträningskommittén en webbinarieserie med fokus på rörelseglädje, kunskap och inspiration för träning för 65+.
Webbinarium 1 - Skapa rörelseglädje i seniorträningen
Vi inleder webbinarieserinen med Sofia Sterner. Sofia är utbildad lärare i idrott och hälsa samt gruppträningsinstruktör inom olika träningsformer. Arbetar även som utbildare och inspiratör på olika konvent, kurser och träningsresor. Ingår även i Gymnastikförbundets utbildarteam.
Under webbinariet ger Sofia konkreta tips kring vad som bör ingå i varje pass – som styrka, explosivitet, balans och tempovariationer – och hur du kan arbeta med variation och musik för att skapa rörelseglädje.
👉 Få ny inspiration
👉 Ta del av praktiska exempel
👉 Utveckla ditt ledarskap inom seniorträning
Perfekt för dig som leder – eller vill börja leda – seniorpass och ta nästa steg i din utveckling.
Datum: Måndag 24 augusti
Ta del av inspelningarna nedan och få inspiration till din seniorträning.
Webbinarium 2 -Träna balans – för trygghet, rörelseglädje och livskvalitet i alla åldrar
Under Balansveckan, vecka 40, välkomnar vi Eva Ekvall Hansson, professor i fysioterapi vid Lunds universitet och en av Sveriges ledande experter inom balans, yrsel och fallprevention.
Under webbinariet får du ta del av hur balans kan tränas och förbättras i praktiken – oavsett ålder och förutsättningar. Eva delar med sig av konkreta exempel på balansövningar och visar hur enkla justeringar kan göra träningen mer effektiv och funktionell i vardagen.
Webbinariet riktar sig till ledare, tränare och andra som möter människor i rörelse, men passar även alla som vill fördjupa sin förståelse för balans, trygghet och hälsa genom livet.
Datum: Tisdag 29 september
Ta del av inspelningen nedan.
Webbinarium 3 - Så lyckas du med seniorverksamhet i föreningen
Vi avslutar webbinarieserien med Sune Tungström från Waxholms IF, som under många år framgångsrikt arbetat med att bygga upp och utveckla verksamhet för seniorer. Under webbinariet delar Sune med sig av sina erfarenheter, framgångsfaktorer och konkreta tips för föreningar som vill starta eller utveckla träning för 65+. Du får ta del av praktiska råd kring hur verksamheten kan startas upp, marknadsföras och utvecklas för att attrahera fler deltagare.
Webbinariet riktar sig till föreningsledare, tränare och andra som vill skapa fler möjligheter till rörelseglädje och gemenskap för äldre.
Datum: Torsdag 5 november
Tid: 19.00–20.00
Hur: Teams - gratis (länk skickas ut vid anmälan) Anmäl dig här
Publicerad: 2026-06-16
UPPTÄCK MER