Tips inför uppstart

Utöver de generella tipsen så är det bra att tänka på några specifika saker kopplat till att starta just hopprep:
- Hallen bör ha en takhöjd på runt 3 - 4 meter.
- Införskaffa hopprep så att det räcker till de aktiva. Det är uppskattat om de aktiva får egna rep som de kan ta hem och öva med mellan träningarna.
Lektionsplanering
En lektionsplanering är bra att ta fram. Det blir enklare för både ledare och aktiva att veta hur passet är uppbyggt och vad som ska göras. Här presenteras ett förslag på hur träningarna kan läggas upp på en övergripande nivå.
Exempel på lektionsplanering
1. Uppvärmning/kom igång
Välj en uppvärmning som är enkel, kul, lekfull och fartig. Använd musik som peppar och ger energi.
2. Teknik- och konditionsträning
Välj några övningar med lagom svårighetsgrad som ni fokuserar på. Stegra svårigheten lite vid varje träning. Viktigt att de aktiva känner att de lär sig något.
3. Avslutning
Använd långrepsövningar eller lekar som är roliga och som gör att de vill komma tillbaka. En avslappningsövning kan vara att gå ihop två och två och sedan lägga rep runt kompisens kropp för att sedan se konturen när hen ställer sig upp.
Läs mer